Neler yeni

HABER |22.09.22| Japonya Hükümetinden Döviz Piyasasına Müdahale

Arif

Moderator
Moderatör
Katılım
24 Ağu 2022
Mesajlar
70
Tepkime puanı
33
Puanları
18


Japonya Hükümetinden Döviz Piyasasına Müdahale


Japonya Hükümetinden Döviz Piyasasına Müdahale.jpgJapon yeninin dolar karşısında 1998’den sonra en düşük seviyeye gerilemesinin ardından Japonya hükümetinden müdahale geldi.

Dolar/yen bugün 145,90 seviyesine çıkarak 24 yılın zirvesini gördü. Hızlı yükselişin ardından hükümet tarafından döviz piyasasına müdahale edildiği açıklaması yapıldı.

Japonya Maliye Bakanı Suzuki’den açıklama geldi. Suzuki, müdahalenin büyüklüğüne dair yorum yapmayacağını belirtti. Kurdaki aşırı hareketin rahatsız edici bir duruma geldiğini, bu nedenle müdahale ettiklerini söyledi ve diğer ülkelerin bu müdahaleye tepkilerine karşı bir açıklama yapmayacaklarını ifade etti.

Japonya Merkez Bankası bugünkü toplantıda faiz oranını değiştirmedi, ancak banka tarafından yendeki değer kaybında spekülatif hareketler olduğu, durumun yakından takip edildiği ve gerekirse hükümetle beraber müdahale edileceği bilgisi paylaşıldı.

Dün Fed’in 75 baz puanlık faiz artışı yapması ve şahin açıklamalarda bulunması ile dolar küresel piyasalarda yükselişini hızlandırdı. Japonya’dan da faiz değişikliği yapılmaması ve gevşek para politikasının devam edeceğinin belirtilmesinin ardından dolar/yen 146 seviyesine yaklaştı. Hızlı yükselişin ardından döviz piyasasına müdahale edildiği açıklandı, fakat miktarın büyüklüğü hakkında bilgi verilmedi.

Müdahale sonrası dolar/yen %1 üzeri düşüşle 142 seviyesinin altını test etti. Parite bu yıl %26’ya yakın yükseliş yaşadı.
 
Üst