Neler yeni

HABER |22.09.22| Fed Faiz Artışı Sonrası Kripto Paralarda Hızlı Satışlar Görüldü

Arif

Moderator
Moderatör
Katılım
24 Ağu 2022
Mesajlar
70
Tepkime puanı
33
Puanları
18


Fed Faiz Artışı Sonrası Kripto Paralarda Hızlı Satışlar Görüldü


Fed Faiz Artışı Sonrası Kripto Paralarda Hızlı Satışlar Görüldü.jpgABD Fed, faiz artırımını beklentiler doğrultusunda 75 baz puan artırarak politika faiz oranını %3,25’e çıkardı.

Bitcoin (BTC), dün gün içi işlemlerde hafif alıcılı hareket ederken Fed kararının açıklanmasından önce yukarı yönlü bir volatilite görerek 19.950 dolara kadar yükseldi. Faiz kararının açıklanmasından sonra ise hızlı satışlar geldi ve Bitcoin, günün zirve seviyesinden kapanışa kadar %9’u bulan değer kaybıyla 18.100 dolara kadar geriledi. Gün açılışında ise 18.400 dolar seviyelerinden gelen kısmi alımlarla en büyük kripto para 18.700 dolarda yatay hareket etmeye başladı.

Ethereum (ETH), karar öncesi 1.400 dolar kadar yükseltilirken aşağı yönlü volatilite başladığında %13 kayıp görerek 1.220 dolarda dip gördü. Ethereum’da gün kapanışı ise 1.245 dolar seviyelerinde geldi.

Piyasa genelinde de kısa sürede sert düşüşler görüldü. Toplam piyasa değeri, faiz kararı sonrası fon çıkışlarının hızlanmasıyla 870 milyar dolara kadar geriledi. Asya işlem saatlerinde dip seviyelerden gelen kısmi alımlarla ise toplam kripto piyasası değeri 910 milyar dolara kadar toparlandı.

Fed Başkanı Powell, faiz kararının açıklanmasının ardından yaptığı basın toplantısında enflasyonu geri bırakmaları gerektiğini söylerken maalesef bunu yapmanın acısız bir yolu olmadığını söyledi. Bu görüş, enflasyonla mücadelede sıkı para politikaların önümüzdeki dönemlerde de uygulanmaya devam edeceğine yönelik güçlü bir sinyal olarak algılandı.

Mevcut makroekonomik görünüm kripto paralarda değer kaybının daha ne kadar süreceğine dair belirsizliğin korunmasını sağlıyor. Bazı kripto yorumcuları ise Bitcoin’in yıl sonuna kadar 10.000 dolarlık seviyelere düşebileceği yönünde yorumlar yapıyor. Bazı uzmanlar, kripto piyasalarının Fed etkisini, kısa vadede kıramayacağını düşünüyor.
 
Üst