Neler yeni

HABER |22.09.22| Dolar/TL, Fed Sonrası Yükselişini Hızlandırdı

Arif

Moderator
Moderatör
Katılım
24 Ağu 2022
Mesajlar
70
Tepkime puanı
33
Puanları
18


Dolar/TL, Fed Sonrası Yükselişini Hızlandırdı


DolarTL, Fed Sonrası Yükselişini Hızlandırdı.jpgABD Merkez Bankası Fed, dün piyasa beklentilerine paralele 75 baz puanlık faiz artışı yaptı ve faiz oranını %3,25’e çıkardı. Fed yetkilileri bu yıl istihdam piyasasının canlı kalmaya devam edeceği, ancak 2023’te yavaşlama olacağı görüşünde. İşsizlik oranı tahmini de gelecek yıl için 3,9’dan %4,4’e yükseltildi.

Fed yetkililerinin 2023 için faizi %4,6 seviyesinde görmeleri piyasa beklentilerinin üzerinde oldu. Başkan Powell da enflasyon düşene kadar ne gerekiyorsa yapılacağına vurgu yaptı.

Şahin olan toplantıyla beraber dolar endeksi yükselişini hızlandırdı. Endeks bugün 111,70’e çıkarak 20 yılın en yüksek seviyesini gördü ve dolar küresel piyasalarda güçlendi.

Dolar/TL Yükselişte

Dolardaki güçlenme ile gelişen ülke paralarındaki düşüş hızlandı. Dolar/TL ise 18,37’ye çıkarak zirveyi gördü.


Gözler TCMB’de

Şahin Fed’in ardından bugün İsviçre, İngiltere ve Türkiye merkez bankaları faiz kararını açıklayacak. İsviçre ve İngiltere'nin 75 baz puanlık faiz artışı yapması beklenirken TCMB’nin bu ay faizi sabit tutması bekleniyor. Ancak Eylül’de başlayan ve ara verilmesinin ardından geçen ay tekrar faiz indiriminde bu ay 50 baz puanlık bir indirimin yapılmasına da ihtimal veriliyor.

Merkez bankalarının faiz artırım sürecinde farklı politika uygulayan TCMB’nin bugün faiz indirimine devam etmesi TL’de kayıp yaratabilir. Fed etkisinin de bugün devam etmesiyle kurda yeni zirve görülebilir.
 
Üst