Neler yeni

Takip 12-16 Eylül 2022 Bu Hafta Neler Takip Edilmeli ?

Kadir

Moderator
Moderatör
Katılım
24 Ağu 2022
Mesajlar
52
Tepkime puanı
18
Puanları
8

12-16 Eylül 2022 Bu Hafta Neler Takip Edilmeli ?


1. TÜFE ve ÜFE Raporları


Bu hafta Ağustos ayına ilişkin bir dizi tüketici fiyat endeksi (TÜFE) raporu açıklanacak. Hindistan TÜFE raporu Pazartesi; Almanya, İspanya ve ABD Salı; İngiltere Çarşamba; Fransa Perşembe ve İtalya ve Euro Bölgesi’ne ait raporlar Cuma günü paylaşılacak.

Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) raporları da Salı günü Japonya, İsviçre'den ve Çarşamba günü de İngiltere ve ABD’den gelecek.

ABD'de enflasyonun yavaşlaması beklenirken aylık Çekirdek TÜFE'nin %0,3 ile geçen ayki rakamla aynı olması bekleniyor; bu, geçen sonbahardan bu yana arka arkaya en düşük okuma anlamına geliyor. Düşen gaz fiyatlarının enflasyon üzerindeki baskıyı azaltmaya devam etmesiyle temel TÜFEnin -%0,1 olması bekleniyor. Çekirdek ÜFE'nin geçen ay yaşadığı %0,2'ye göre artarak %0,3 olması beklenirken temel ÜFE'nin de -%0,1 olduğu düşünülüyor.

Bu beklentiler Avrupa'da oldukça farklı; İngiltere’de çekirdek TÜFE’de aylık %0,8 ile önemli bir büyüme beklenirken temel TÜFE'nin %0,6 daha arttığı düşünülüyor. Euro Bölgesi'nde çekirdek TÜFE rakamının geçen ay revize edilen %0,1'lik artışa kıyasla %0,5'lik bir artış göstereceği tahmin ediliyor. Mevsimlerin değişmesiyle birlikte enerji fiyatlarının hâlâ yüksek seyretmesi nedeniyle temel TÜFE için de beklentiler benzer.

ECB (Avrupa Merkez Bankası) geçen hafta faiz oranlarını 75 baz puan artırarak son hamlesini yaptı. Fed'in 75 olmasa da en az 50 baz puanlık bir artışa bağlı kalacağı düşünülüyor ve enflasyon raporlarının onu sarsması mümkün görülmüyor ancak şüphesiz, Başkan Jerome Powell, enflasyonun en azından anlamlı bir şekilde yavaşladığına dair işaretleri memnuniyetle karşılayacaktır.

Bu hafta toplanması beklenen ancak Kraliçe II. Elizabeth'in ölümünün ardından ertelenen İngiltere Merkez Bankası (BoE), yeni Başbakan Liz Truss'un görevde olması ve halihazırda büyük enerji planını çıkarmış olması nedeniyle daha dalgalı bir ortamla karşı karşıya. Bunun piyasa üzerindeki etkisi BoE'nin tartması gereken konular arasında yer alıyor. Ayrıca bu karışıma ek olarak istihdam raporu da gelecek.


2. Önemli kazanç raporları


İkinci çeyrek kazanç sezonu hemen hemen sona ermiş olsa da izlemeye değer sonuçlar açıklayacak olan iki önemli yazılım şirketi var.

Yazılım devi Oracle'ın (NYSE:ORCL) Pazartesi günü kapanıştan sonra açıklayacağı raporda, en yeni satın alması olan Cerner (NASDAQ:CERN) dahil olmak üzere ilk çeyrek kazancında %4 artış yaşandığını göstermesi bekleniyor. Cerner anlaşması nezdinde Global Equities’ten bir analist, yakın zamanda Oracle için hedefini yükseltirken Guggenheim “satın al” notu verdi ancak yazılım ve teknoloji endüstrisindeki birçok kişi gibi bu şirketin de işten çıkarmalara başladığı bildirildi. Bu nedenle kazanç raporu ve konferans görüşmesi açıklayıcı olabilir.

Adobe Systems (NASDAQ:ADBE) Perşembe günü piyasa kapandıktan sonra rapor sunacak. Şirket kazancında %7,3 ve gelirinde %12,6 artışı kaydetmesi bekleniyor. Bir Jefferies analisti, şirketin kılavuzunu makro olumsuzluklar için değil, sadece döviz etkileri için ayarladığını, bu nedenle hayal kırıklığına uğrama ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Şirket, önceki raporunda hayal kırıklığına uğradı ancak hisse fiyatı o zamandan beri toparlanmanın ötesine geçti. Adobe'nin SaaS (hizmet olarak yazılım) modeline başarılı bir şekilde geçiş yapan orijinal yazılım şirketlerinden biri olarak rolü, raporunu yararlı bir gösterge haline getiriyor.


3. Corebridge Financial’ın ilk halka arzı


2022'nin dalgalı ticareti, halka arz piyasasını bir zaiyat olarak bıraktı ve piyasaya çıkan halka arzların çoğu az işlem gören, nispeten belirsiz türden oldu. Corebridge Financial, AIG'nin (NYSE:AIG) bir yan kuruluşu ancak AIG hissedarlarına doğrudan ihraç yerine bir halka arz yoluyla piyasaya çıkacak. Şirketin odağı, emeklilik çözümleri ve sigorta planları. Perşembe günü işlem görmeye başlayacak ve 13,6-15,6 milyar dolar değerleme aralığına karşılık ücretler veya sigortacı hisse alımlarını hesaba katılmadan önce 1,68-1,92 milyar dolar toplamayı hedefliyor.

4. Büyük yatırım konferansları ve Starbucks'ın yatırımcılar günü


Yazın sona ermesi ve kazanç sezonunun en sakin anlarını yaşamasıyla birlikte birçok şirket, yatırımcılarla buluşmak için yollara düştü. Yatırımcı konferansları ve sunumları genellikle stratejik güncellemeleri ve duyuruları, satış-yanlısı analistlerin ve piyasanın düşüncesindeki değişimleri ve hatta anlaşma yapmayı içeriyor.

Bu hafta yapılacak önemli birkaç konferans ve analist günü şöyle:

Goldman Sachs Communicopia + Teknoloji Konferansı: MongoDB (NASDAQ:MDB), Warner Bros Discovery (NASDAQ:WBD), Dynatrace (NYSE: DT), Dell Technologies Inc (NYSE: DELL), Airbnb Inc (NASDAQ:ABNB), Snowflake Inc (NYSE:SNOW), ServiceNow (NYSE:NOW), T-Mobile US Inc (NASDAQ:TMUS), Pinterest (NYSE: PINS) ve Visa (NYSE:V) gibi şirketler yer alıyor.

Morgan Stanley 20. Annual Global Healthcare Conference (Yıllık Küresel Sağlık Bakımı Konferansı): Moderna (NASDAQ:MRNA), Pfizer (NYSE: PFE), Quidel (NASDAQ:QDEL), Merck & Company Inc (NYSE:MRK), Bausch + Lomb Corp (NYSE:BLCO), AbbVie Inc (NYSE:ABBV), Eli Lilly (NYSE:LLY), Insulet (NASDAQ: PODD) ve Quest Diagnostics (NYSE: DGX) gibi isimler olacak.

Barclays) Küresel Finansal Hizmetler Konferansı: birçok isim arasında Cboe Global Markets Inc (NYSE:CBOE), US Bancorp (NYSE:USB), Huntington Bancshares (NASDAQ:HBAN), American Express (NYSE:AXP), JPMorgan (NYSE:JPM), Allstate (NYSE:ALL) ve Robinhood (NASDAQ:HOOD) bulunuyor.

Analist günleri takviminde ise Workday (NASDAQ:WDAY), Workiva (NYSE:WK), Corteva (NYSE:CTVA) ve Starbucks'ın (NASDAQ:SBUX) Salı günü yatırımcı veya analist günleri var. Starbucks özellikle yakın zamanda yeni CEO ataması nedeniyle yakın markajda.


5. Rusya-Ukrayna gelişmeleri ve artçı sarsıntılar


Ukrayna'nın ülkenin kuzeydoğusundaki İzium kentini sürpriz bir şekilde yeniden ele geçirmesi, savaşta potansiyel bir dönüm noktası olarak dünya çapında gözlemcilerin dikkatini çekti. Ukrayna aynı zamanda ülkenin güneyinde, Herson yakınlarındaki Rus mevzilerine de saldırıyor ve iki cephede birden saldırıyı sürdürüp toprak alıp elinde tutmayı başarabilirlerse bu, işin rengini değiştirecek.

Rusya, Kuzey Akım 1 doğal gaz boru hattını kapatarak Avrupa üzerindeki ekonomik baskısını arttırmaya devam etti. Askeri görünüm değişken ve belirsiz olsa da Rusya'nın başarısızlıklarının, Ukrayna ve Ukrayna'nın destekçileri üzerindeki ekonomik baskısını öngörülebilir ve öngörülemez şekillerde kullanma isteğini arttıracağını hayal etmek zor değil; bu da Avrupa ülkeleri üzerinde enerji sorunlarını kış gelmeden çözmeleri için daha fazla baskı oluşturarak makalenin başında bahsettiğimiz enflasyon raporlarını daha da önemli hale getirebilir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst